Monitoring

Coraz większa liczba włamań i kradzieży towarów zmusza właścicieli sklepów do podjęcia działań, mających na celu wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie tego procederu. Uzupełnieniem dla naszej oferty jest monitoring małego sklepu.

W obiektach, w których obserwowani są ludzie, towary i pieniądze oraz istnieje konieczność ich identyfikacji, najlepiej sprawdzają się kamery kolorowe. Kolor stanowi dodatkowy element rozpoznania. Przy słabym oświetleniu można stosować kamery z reflektorami podczerwieni, które umożliwiają obserwację nawet w całkowitych ciemnościach. Ważnym elementem systemu jest obserwacja otoczenia przed sklepem, oraz głównych drzwi wejściowych. Ze względu na konieczność obserwacji tej części zarówno w nocy, jak i w dzień stosuje się kamery z reflektorami podczerwieni. Proste kamery kompaktowe montowane są najczęściej ze względu na najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny mają również dodatkową zaletę nie wymagają montażu w dodatkowych obudowach. Innym rodzajem są kamery kopułowe,które posiadają zwykle szeroki kąt widzenia. Elementem uzupełniającym system jest profesjonalny monitor pracujący w sposób nieprzerwany w cyfrowych i analogowych systemach monitoringu wizyjnego. Zazwyczaj jest w nim stosowana nowoczesna matryca TFL-LCD zabezpieczoną wandaloodporną osłoną z hartowanego szkła. Monitory tej serii mogą być również stosowane z powodzeniem z komputerami PC wszędzie tam gdzie wymagana jest duża trwałość i zabezpieczenie wandaloodporne.

Rejestratory cyfrowe. Są to całkowicie niezależne urządzenie wyposażone we własny system operacyjny, co sprawia, że nie ma żadnych problemów ze stabilną pracą tego urządzenia. Zbudowane są w oparciu o wydajny procesor który umożliwia jednoczesny podgląd obrazu, jego zapis i przeglądanie nagrań archiwalnych. Rejestrator może nagrywać z detekcji ruchu (tylko wówczas gdy występuje ruch przed kamerą), nadzorować wejścia alarmowe, uaktywniać dla zadanych zdarzeń wyjścia alarmowe, nadgrywać najstarsze archiwa (praca bezobsługowa), sterować kamerami obrotowymi itd.

Każdy z rejestratorów ma złącze alarmowe dzięki temu w przypadku wykrycia ruchu przez rejestrator, sygnał z jego wyjścia alarmowego przesłać do centrali alarmowej.

Należy pamiętać, że wbudowany układ obrazowej detekcji ruchu jest bardzo przydatny szczególnie w sytuacji, gdy ruch odbywa się sporadycznie. Funkcja bardzo ważna pozwalająca na rejestrowanie tylko sytuacji, w których rzeczywiście coś się dzieje, przez co pozwalająca na wydłużenie czasu nagrania.

Dodatkowo rozbudowa systemu o możliwość zdalnego podglądu z dowolnego miejsca znacznie upraszcza nadzorowanie obiektu oraz umożliwia:

I. szybki dostęp do obrazów z kamer w przypadku alarmu
II. zmniejszenie kosztów utrzymania systemu – koszty związane z dojazdami do obiektu chronionego;
III. dużo większy komfort pracy

Przy projektowaniu należy pamiętać o podstawowej zasadzie monitoringu: istnienie systemu powinno być widoczne, ale nie rozpoznawalne, (dlatego warto stosować dodatkowe atrapy kamer oraz kamery ukryte). Duże znaczenie odstraszające mają naklejki informujące o monitoringu. Z rozmów z właścicielami tego typu obiektów wynika, że po wprowadzeniu systemu monitoringu znacząco spadła liczba kradzieży. Monitoring ma również wpływ na poprawę obsługi klientów przez pracowników oraz rozwiązywanie tzw. kwestii spornych na drodze klient – sprzedawca. oferta rejestratorów: